Město Telč slavnostně převzalo revitalizované sídliště Jana Žižky
Po osmi měsících stavebních prací převzalo město Telč od firmy START Zelený revitalizované sídliště Jana Žižky. Hodnota veřejné zakázky dosáhla jednačtyřiceti milionů korun.
Součástí prací byla výměna staré kanalizace a vodovodu, rekonstrukce komunikací, odstavných ploch, chodníků a úprava přechodů pro chodce, vysázení nové zeleně, doplnění městského mobiliáře, míst s lavičkami a odpočinkových zón.
„Město Telč jako investor i obyvatelé sídliště jsou s dokončeným dílem spokojení,“ říká Lucie Zelená z firmy START Zelený. „Lidé ze sídliště na dokončení revitalizace netrpělivě čekali. V době stavby nebylo lehké dostat se přes staveniště například s kočárkem domů, ale tyto nesnáze už byly vykoupeny příjemným posezením na nových lavičkách, novými chodníky, osvětlením i novou zelení, která vypadá, jako by tam byla odjakživa,“ dodává.
Stavba byla zahájena 16. března a vyšla na 41 013 657 korun včetně DPH.
Telč 30. 11. 2020 - odkaz na článek
START Zelený spustil věrnostní program pro zákazníky prodejny Stihl
Společnost START Zelený spustila věrnostní program pro zákazníky prodejny Stihl v Brtnici. Jeho cílem je odměnit pravidelné zákazníky za jejich nákupy a motivovat je k dalším.
„Snažíme se zvýšit přitažlivost prodejny pro naše zákazníky, v našich ostatních stavebninách můžou čerpat výhody partnerského věrnostního programu,“ vysvětluje Lucie Zelená.
Členové věrnostního klubu START Zelený za svoje nákupy získávají body, které můžou vyměnit za klubové poukázky k zaplacení příštího nákupu, nebo některý ze sezónních dárků od kšiltovky a tričko až po akumulátorovou sekačku nebo motorovou pilu.
V rámci oslav 30 let existence firmy mohou zákazníci, kteří se zaregistrují do věrnostního programu, ihned využít dárek ‒ mimořádnou poukázku v hodnotě 100 korun.
Brtnice 09. 09. 2020 - registrujte se
Rodinná firma Zelených v regionu letos revitalizovala čtyři školy
Úpravy a modernizace škol jsou jednou z typických zakázek firmy START Zelený. V letošním roce předala nebo ještě pracuje na čtyřech stavbách škol ‒ v Náměšti nad Oslavou, v Kamenici, v Lípě a ve Ždírci nad Doubravou.
Nejčerstvější z nich je základní škola v Kamenici, kde šlo například o nové silnoproudé i slaboproudé elektrorozvody, montáž zvýšené podlahy v počítačové učebně nebo instalaci dvou nových klimatických jednotek. „Podle smlouvy jsme měli stavbu předat do konce září, povedlo se to ale před začátkem školního roku,“ říká Zdeněk Brussmann z firmy START Zelený.
Ve škole v Lípě probíhá budování bezbariérového propojení a odborných učeben přírodovědy, jazyků, počítačů a technické výuky.
Dvě další stavby dokončila firma ještě před prázdninami. V základní škole Komenského v Náměšti nad Oslavou šlo o přístavbu odborných učeben přírodovědy, chemie, dílen, počítačů, jazykové učebny a školního poradenského pracoviště a kabinetu odborných pracovníků. Ve Ždírci nad Dobravou byl START Zelený subdodavatelem revitalizace školního hřiště. „Naší prací bylo připravit podklad pro workout, pro malou kopanou a běžecký ovál s víceúčelovým hřištěm, terénní úpravy a zemní práce,“ vysvětluje Sára Habermannová.
Hodnota všech zakázek dosahuje zhruba 53 milionů korun.
Brtnice 04. 09. 2020 - odkaz na článek
Covid-19 „otevřel“ v Brtnici dočasnou firemní školku
Na opatření, která vyvolala pandemie koronavirového onemocnění Covid-19, reagovala rodinná firma START Zelený otevřením vlastní firemní školky. Útočiště tady našlo celkem dvanáct dětí. Díky tomu se mohly jejich maminky věnovat své práci a firma nemusela řešit výpadek zaměstnankyň.
„Školku jsme otevřeli proto, že školka v Brtnici je stále kvůli covidu uzavřená, už už to vypadalo na otevření, ale pak si to zřizovatel rozmyslel, jako firma jsme s tím počítali, tak jsme ji nakonec otevřeli doma,“ vysvětluje Lucie Zelená.
Otevření firemní školky využily všechny zaměstnankyně, které by jinak musely s dětmi zůstat doma. „Výjimkou byla jediná maminka, jejíž děti jsou diabetici, na to jsme si moc netroufali. Protože pracuje na zkrácený úvazek, s kolegyněmi jsme si její práci rozebraly, aby mohla zůstat doma,“ říká Lucie.
Firma pro děti zajistila učitelku, asistentku a kuchaře. „Děti mají režim jako ve skutečné školce. Striktně dodržujeme hygienu a zajišťujeme přesnídávku, oběd i svačinu i dodržování pitného režimu,“ popisuje Lucie Zelená. Dopoledne se děti věnují různým ručním pracem, před obědem vyrazí na vycházku, po obědě v rámci poledního klidu čtou starší děti mladším pohádky a do vyzvednutí tráví čas na prostorné zahradě.
Děti si vzala na starost učitelka z nedaleké školky z Velkého Beranova, protože kolegyně z brtnické školky, ačkoli ji město uzavřelo, docházely do prázdné školky. Přihlásila se i studentka třebíčské Vyšší odborné školy zdravotní, která sama nemohla chodit do školy. Jako asistentky učitelek nastoupily studentky deváté třídy základní školy, které se staraly o chlapce s diagnózou mírné formy autismu. O stravování se staral vyučený kuchař a číšník podnikající v oboru, který se během nouzového stavu nemůže své práci věnovat.
„Každý den nějaké dítě pláče a dělá mamince scény, že ještě nechce jít domů a že si chce ještě chvilku pohrát,“ s úsměvem prozrazuje Lucie Zelená.
Rodiče přispívají stokorunou denně na jídlo a odměnu učitelkám, ostatní náklady ve výši trojnásobku hradí firma START Zelený jako benefit pro zaměstnance.
„V prvních dnech nouzového stavu, kdy jsme neměly zajištěné hlídání dětí, byly kanceláře úplně prázdné. Nesmyslné uzavření celé školky ohrozilo chod celé firmy zaměstnávající devětasedmdesát lidí,“ říká Lucie Zelená. Podle ní neuvážená opatření proti epidemii u řady zaměstnavatelů povedou k tomu, že ženám s dětmi zruší jejich pracovní pozice. „Zjistili, že to tři měsíce nějak fungovalo i bez nich,“ vysvětluje. Správnější by podle ní bylo nechat v omezeném provozu aspoň jedno oddělení, které by bralo ohled na zaměstnané rodiče.
Brtnice 06. 05. 2020 - odkaz na článek
Rodinný podnik START Zelený od dubna mění tvář
Třicet let své existence oslavila firma START Zelený novým logem. Postupně jím nahradí to dosavadní na všech firemních plochách a materiálech.
„Vybrali jsme z několika variant tu nejjednodušší. Nové logo barvou i zvýrazněním jména dává najevo, že jsme rodinná firma,“ říká Vlastimil Zelený, jednatel rodinné společnosti. Jako první měli nové logo vidět zaměstnanci a obchodní partneři v sobotu 4. dubna, pro které firma připravovala oslavu ke třiceti letům založení firmy. Logo mělo být společně s prvním číslem firemního časopisu pokřtěno v brtnickém kině.
Nové logo zpracovala jihlavská agentura LBAnimations. Náklady na rebranding (změnu loga zahrnující nové označení prodejen, firemních aut, vizitek a propagačních materiálů) odhaduje firma minimálně na desetitisíce korun. „Nejenom vzhledem k současné situaci budeme nové logo zavádět pozvolna, nebudeme nešetrně najednou všechny produkty se starým logem vyhazovat do popelnic,“ dodává Vlastimil Zelený.
Okamžitě bude nové logo k vidění na sociálních sítích, v e-mailech, na hlavičkových papírech a už se rýsují i první polepy aut. Firemní oděvy vymění firma za nové teprve až ty současné doslouží.
Původní firma Vlastimil Zelený ‒ START se na začátku roku změnila z podniku fyzické osoby na společnost s ručením omezeným. Dědici firmy se stali Jaroslava Zelená a Vlastimil Zelený, kteří jsou novými jednateli společnosti.
Brtnice 05. 04. 2020 - odkaz na článek
Ekologičtější vytápění dřevem má návratnost zhruba půldruhého roku
Od ledna ve všech provozovnách firmy START Zelený topí dřevem. Za rok tak ekologičtější energie přinesla úsporu zhruba 600 tisíc korun. Peníze firma vrací do přírody.
S topením dřevem začala firma už před dvanácti lety ve své prodejně zahradní a malé zemědělské techniky Stihl. „Postupně jsme se rozhodli k přechodu z vytápění plynem na dřevo u všech provozoven,“ říká Vlastimil Zelený, jednatel firmy. „Jsme tak energeticky soběstačnější, využíváme dřevo z vlastních lesů,“ dodává.
Celková investice k přeměně topení představovala zhruba jeden milion korun, po půldruhém roce se tak firmě změna vyplácí. „Platí to i pro jiné firmy, cena dřeva je dlouhodobě nízká, takže by se změna vyplatila i kdybychom měli surovinu nakupovat,“ vysvětluje Vlastimil Zelený. K vytápění navíc z velké části používají ve firmě smrkové dřevo postižené kůrovcovou kalamitou.
Úspory vzniklé změnou vytápění firma investuje do ekologičtějšího fungování. „Chceme být víc energeticky samostatní. Plánujeme pořídit si fotovoltaiku k využívání sluneční energie, část úspor vracíme zpět do lesa v podobě výsadby nových stromů,“ uzavírá jednatel firmy.
Brtnice 21. 01. 2020 - odkaz na článek
Rodinná firma z Brtnice převodem na dědice mění právní formu
Obchodní závod podnikatele Vlastimila Zeleného z Brtnice přešel na základě usnesení Obvodního soudu v Jihlavě na dědice. V rámci restrukturalizace firma od ledna 2020 změní právní formu na společnost s ručením omezeným..
Dědici firmy se stali syn Vlastimil Zelený a dcera Jaroslava Zelená. Každý z nich na základě soudem schválené dohody dědiců je vlastníkem 50% podílu a také jednatelem nové společnosti.
Od začátku ledna 2020 dochází k převodu všech podnikatelských aktivit na společnost START Zelený, společnost s ručením omezeným.
V důsledku převodu z titulu právního nástupnictví vstupuje nová společnost přímo ze zákona do všech dosud platných a účinných právních vztahů.
Podrobné informace včetně údajů o registraci v obchodním rejstříku a nová bankovní spojení zveřejnila firma na svých webových stránkách.
Brtnice 27. 12. 2019 - odkaz na článek
Předběhli kůrovce, pokáceli dřevo ještě před napadením
Je to přesně rok, kdy Pavla Křivánka, tchána Vlastimila Zeleného a správce jeho lesů, v reakci na problémy v okolních lesích napadlo, jak se vypořádat s kůrovcovou kalamitou. Být rychlejší než dřevožrout. Už od jara tak Brtničtí sledovali se zájmem i s překvapením masivní kácení zdravých stromů a jejich následné kropení vodou.
„Radost jsme z takového rozhodnutí neměli, ale jako dobrý hospodář jsem rád, že jsme zachránili spoustu dřeva, které by jinak podlehlo zkáze,“ říká významný místní podnikatel Vlastimil Zelený. „Předešli jsme tak částečně ztrátám, které kůrovcová kalamita přináší nejenom v současnosti, ale i v budoucnosti,“ dodává.
Během letoška tak podnikatel pokácel tisíc metrů krychlových dřeva, což představuje padesátinásobek běžné těžby.
Aby dřevo vydrželo, vyskládali ho vedle rodinného rybníka a systémem sprinklerů, zahradnich postřikovačů, vytvořili cyklický zavlažovací systém, který chránil dřevo před rozpraskáním, hnilobou a dřevokaznými houbami. „Nechtěli jsme dřevo prodávat do Číny ani jako odpad, ale snažili jsme se ho smysluplně uchovat pro následné zpracování. Nepořezané dřevo skladované pod závlahou vydrží několik let,“ vysvětluje Vlastimil Zelený.
„Hlavním důsledkem kůrovcové kalamity nejsou finanční ztráty, ale dlouhodobé škody vzniklé na krajině, lesích, životním prostředí. Postihnou nás všechny, nejenom vlastníky lesů,“ říká podnikatel.
Co vznikne na ploše vykáceného lesa? Z části ji podnikatel zalesní melioračními dřevinami (jedle, buk apod.), k Vysočině historicky jedlo-bukové lesy patří. Část lesa ponechá přírodní obnově, bez sázení, náletem pionýrských dřevin (např. bříza, jeřáb). V příštích dekádách by tyto dřeviny měl nahradit vysoký les pralesního typu. „K této přírodě blízké obnově jsme směřovali již před příchodem kalamity prosvětlováním lesa, tento postup dává lesu možnost stát se různorodým jak druhem tak věkem stromů. Takovýto les sice není hospodářsky nejzajímavější, ale je silně stabilní,“ uzavírá Vlastimil Zelený.
Brtnice 28. 11. 2019 - odkaz na článek
Na český trh dorazila konkurenční značka mobilních WC
Od října uvedla do prodeje firma Vlastimil Zelený ‒ START mobilní toaletu značky Armal. Ve své kategorii představuje cenově nejvýhodnější řešení.
Model „Wave“ firma nabízí za zaváděcí cenu 14.999,- Kč bez DPH, zatímco obdobné mobilní buňky bez umyvadla jsou na trhu k mání za zhruba šestnáct tisíc korun. „Chceme novinku podpořit, proto jsme stanovili bezkonkurenční cenu. Mobilní wc jsou pro nás doplňkovou službou, nepotřebujeme na nich tolik vydělávat,“ vysvětluje Miroslav Pauser, vedoucí firemní prodejny stavebnin v Jihlavě.
Objem nádoby na septik pojme 227 litrů, hmotnost mobilní toalety je 72 kilogramů a její rozměry jsou 109,2 × 119,8 × 228,6 centimetrů. Přenosný záchod je vyrobený z velmi hustého polyethylenu 4. stupně s ošetřením proti UV (slunečnímu záření).
Konkurent „toitoiek“ je k dostání v jihlavské prodejně stavebnin firmy Vlastimil Zelený ‒ START v ulici Na Hranici.
„Na našich stavbách nebo kulturních a společenských akcích potřebujeme hodně mobilních toalet. Zdály se nám ale drahé. Objevili jsme v zahraničí značku Armal, nejdřív ji začali dovážet pro svoje potřeby a když jsme zjistili, že by o mobilní wc měli zájem i další zákazníci, rozhodli jsme se zařadit je do našeho sortimentu,“ vysvětluje Lucie Zelená.

Brtnice 2. 10. 2019 - odkaz na článek
Češi nepodporují vládní výhody pro zaměstnance z Ukrajiny, pracující cizinci jim ale nevadí
Nadpoloviční většina populace je proti vládnímu plánu na zdvojnásobení pracovních povolení pro Ukrajince, tři čtvrtiny lidí pak nesouhlasí s tím, aby ukrajinští zaměstnanci měli oproti tuzemcům vyšší zaručenou, ukázal průzkum agentury STEM/MARK.
„Pro nás jako personální společnost je důležitější spíš fakt, že lidem zahraniční personál nevadí, průzkum ukázal spíš opak. Vzhledem k dlouhodobému nedostatku zaměstnanců se nás klienti častěji ptají na možnost zaměstnávání cizinců,“ říká František Boudný, obchodní ředitel společnosti Předvýběr.CZ.
Pouze 25 % dotázaných (6 % určitě ano, 19 % spíše ano) podporuje zvýšení počtu pracovních povolení na 40 tisíc ročně. Proti je naopak 57 % (29 % spíše ne, 28 % určitě ne) lidí (zbylých osmnáct procent neumělo problém posoudit).
Vyšší zaručenou mzdu pro Ukrajince odmítá 73 % Čechů s tím, že „všichni by měli mít stejné podmínky“. Podle pěti procent respondentů jde o dobrý nápad (čtyři procenta však souhlasí v případě, že opatření pomůže zvýšit nedostatek zaměstnanců na českém pracovním trhu). Slabá čtvrtina (23 %) lidí souhlasí s návrhem, pokud neznevýhodní české zaměstnance.
Podobný názor přitom zastávají i firmy. „Zaručená mzda pro Ukrajince vyšší o jednu pětinu mi přijde jako nesmysl. Těžko budeme takové zvýhodňování vysvětlovat českým zaměstnancům. Ukrajince zaměstnáváme a odměňujeme úplně stejně, jako tuzemské spolupracovníky,“ vysvětluje Vlastimil Zelený, jednatel stavební firmy Vlastimil Zelený ‒ START sídlící na Vysočině. „Ukrajinské kolegy přitom zaměstnáváme rádi, oceňujeme na nich ochotu pracovat a snahu naučit se česky a začlenit se mezi místní lidi,“ dodává.
Zahraniční obsluha v obchodech a restauracích lidem nevadí
Průzkum současně ukázal, že Čechům obecně zaměstnávání cizinců nevadí. Podle 30 % pracují stejně jako Češi, jedenáct procent dotázaných se dokonce domnívá, že jsou pcovitější a snaživější. Jenom patnáct procent lidí míní, že zahraniční zaměstnanci odvádějí horší práci. (Pro úplnost, pětačtyřicet procent na otázku neumělo odpovědět.)
Stejně tak lidem nevadí, když je v obchodech nebo v restauracích obsluhují cizinci: 39 % to rozhodně nevadí, 48 % spíše nevadí, naopak zahraniční personál spíše vadí 10 % a rozhodně vadí jen třem procentům dotázaných. Jako perličku je možné uvést, že 70 % českých respondentů za cizince nepovažuje Slováky.
Zkušenosti s cizinci jako kolegy v práci má přes třetinu respondentů ‒ ve 21 % případů ve firmě pracuje jen několik zahraničních zaměstnanců, „je jich více, ale Češi převažují“ odpovědělo dalších jedenáct procent dotázaných, u pěti procent lidí ve firmě pracuje cizinců více než českých zaměstnanců.
Průzkumu se zúčastnilo 512 respondentů Českého národního panelu ve věku 15-59 let.
Praha 5. 8. 2019 - odkaz na článek
V novém bytovém domě ve Ždírci ohřívá vodu sluneční energie
Nový bytový dům s celkem deseti byty investorovi předala firma Vlastimil Zelený ‒ START. Stavba vyrostla za čtrnáct měsíců a vyšla na více než jednadvacet milionů korun
Novostavba využívá i ekologickou energii. „Fotovoltaické panely umístěné na střeše ohřívají teplou vodu do každého bytu,“ říká Sára Habermannová, šéfka přípravářů stavební výroby.
„Bytový dům je po přístavbě základní školy a vybudování domu s pečovatelskou službou naší už třetí stavbou ve Ždírci. Více stavebních zakázek na jednom místě je pro nás ekonomicky zajímavé, protože nemusíme přesouvat techniku a materiál na různá místa,“ shrnuje Vlastimil Zelený, jednatel rodinné firmy. Podle něho se ve Ždírci dobře staví i proto, že město je akční, chce stavět, jedná rychle a vypisuje veřejná výběrová řízení.
Investorem domu v ulici Na Pikulce jsou Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod.

Ždírec 10. 7. 2019 - odkaz na článek
Naše firma předala rekonstruovanou budovu přednímu dodavateli autoprůmyslu
Tým firmy Vlastimil Zelený ‒ START předal v Praze firmě Valeo rekonstruovanou budovu pro vývojové prostředí THS (thermal systems). Celá rekonstrukce trvala 17 měsíců, v nové hale bude laboratorní zázemí pro 30 vývojových inženýrů.
Rekonstrukce zahrnovala bourací práce, opravy stávající střešní krytiny a nosných konstrukcí, provedení nových základů pro ocelové konstrukce technologií, vytvoření nových prostor uvnitř objektu a celou řadu dalších stavebních prací. Technologická část zakázky mimo jiného obsahovala dodání kompletní elektroinstalace a vzduchotechniky, rozvod vody a kanalizaci, klimatizaci budovy a technologické chlazení.
„Nejzajímavější zkušeností pro naši firmu byla vestavba akustické komory a montáž dvaapadesátitunové ocelové konstrukce ve stávající hale,“ říká vedoucí stavby Stanislav Schütz.
THS představuje systém pro řízení tepelné energie, což v případě automobilů se spalovacími motory významně vede k nižší spotřebě paliva, ke snížení emisí CO₂ a jiných nečistot, u hybridních a elektrických aut prodlužuje životnost baterie.
Valeo je celosvětovým dodavatelem automobilek. Jako technologická společnost navrhuje inovativní řešení pro chytrou mobilitu se zvláštním důrazem na autonomní řízení a snižování emisí CO₂.

Praha 27. 6. 2019 - odkaz na článek
České stavebnictví ohrožuje nedostatek zahraničního cementu
Už dvakrát v letošním roce vyletěla nahoru cena cementu dodávaného ze zahraničí. Dodací lhůty se mnohonásobně prodlužují. Nejvíce se s nedostatkem potýkají v severních Čechách a na Moravě. Na vině je stavební boom v Německu a Polsku.
Naposledy vyrostla cena o padesát korun na tunu začátkem června, od začátku roku jde o druhé zvýšení, celkově o 150 korun. Takové navýšení představuje osmiprocentní růst.
Dodací lhůty se protáhly z obvyklých dvou dní na dnešních pětadvacet dnů. Dodávky některých druhů cementu zahraniční výrobci do konce roku zcela odvolali. „Někteří výrobci pozastavili dodávky do zahraničí, protože kapacitně nestíhají uspokojit vlastní trh,“ říká Zdeněk Brussmann, vedoucí prodejny stavebnin firmy Vlastimil Zelený ‒ START v Brtnici.
„Díky tomu, že jsme měli informaci včas, stihli jsme se předzásobit. Zatím máme dostatek cementu zhruba na dva měsíce, další objednávky máme potvrzené. Dá se ale čekat, že trh bude na nedostatek reagovat cenou,“ dodává vedoucí prodejny.
Samotná firma Vlastimil Zelený ‒ START těží z toho, že odebírá většinu cementu od tuzemského výrobce Českomoravský štěrk, který letos cenu zvyšoval zatím jenom jednou a zboží dodává v běžných dodacích lhůtách.
Podle červnových údajů Českého statistického úřadu stavebnictví v dubnu zpomalilo svůj růst na 8,9 % oproti březnovému 12% tempu.
Brtnice 13. 6. 2019 - odkaz na článek
Brtnice zve na sobotní výstavu malé lesní a zemědělské techniky
Den otevřených dveří pořádá příští sobotu firma Vlastimil Zelený – START. Veřejnosti otevře jindy nepřístupné prostory nové servisní dílny a v rámci výstavy malé lesní a zahradní techniky Stihl a traktorů Seco nebude chybět ani atraktivní program pro rodiny s dětmi.
„Akci jsme pojali jako příležitost pro sousedská setkání, proto kromě desetiprocentní slevy nabídneme našim zákazníkům i prostor pro příjemné posezení a pivo a občerstvení zdarma,“ říká František Lavička, vedoucí firemní prodejny Stihl.
Den otevřených dveří proběhne v sobotu 15. června od 8 do 15 hodin na náměstí Svobody v Brtnici. „Pro malé návštěvníky jsme připravili skákací hrad, zájemci se můžou projet na náměstí v traktůrku z naší nabídky,“ zve František Lavička.
Brtnice 7. 6. 2019 - odkaz na článek